HISTORIA I KONCEPCJA STARGARDZKIEGO CENTRUM NAUKI „FILARY”
Pomysł stworzenia nowoczesnego centrum nauki w Stargardzie narodził się w 2017 roku. Jego autorami są Grzegorz Adamowicz i Piotr Kossobudzki – specjaliści w dziedzinie planowania i realizacji innowacyjnych placówek edukacyjnych. Od początku przyświecała im idea przybliżania mieszkańcom Stargardu najnowszych osiągnięć nauki i techniki, poszerzania horyzontów rozwoju oraz tworzenia miejsca, w którym można spotkać ludzi o podobnych zainteresowaniach.
Już na etapie koncepcyjnym zdecydowano, że Stargardzkie Centrum Nauki będzie wyróżniać się na tle innych tego typu instytucji. Postawiono na fabułę opartą o dziedzictwo epoki średniowiecza, co doskonale wpisuje się w charakter miasta słynącego z unikatowej architektury gotyckiej. Bliskość murów obronnych, Baszty Białogłówki i Bramy Wałowej – widocznych z okien SCN – dodatkowo wzmacnia związek między nowoczesnymi przestrzeniami edukacyjnymi a imponującą przeszłością Stargardu.
Od samego początku twórcy SCN chcieli, by miejsce to było otwarte na różne grupy wiekowe i przekazywało wiedzę w sposób przyjazny, angażujący i nowoczesny. Dzięki temu odwiedzający mogą nie tylko zdobywać wiedzę, ale również dobrze się bawić, odkrywając kolejne tajemnice nauki i historii.
Realizacja całego projektu była możliwa dzięki współfinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014–2020. Wnioskodawcą (Partnerem Wiodącym) zostało Stargardzkie TBS Sp. z o.o., natomiast wśród Partnerów Projektu znalazły się Gmina Miasto Stargard oraz Stargardzkie Centrum Kultury. To zaangażowanie wielu stron pozwoliło na skuteczne przekształcenie zabytkowej kamienicy przy ul. Chrobrego 21 w niezwykłą przestrzeń edukacyjną, w której przeszłość splata się z przyszłością, zachęcając do ciągłego odkrywania i poszerzania wiedzy.
Budynek, w którym mieści się SCN, ma historię sięgającą średniowiecza.