
Mikołajki w FILARACH – zapowiedź
25 listopada, 2025
Mikołajki w FILARACH – czekamy na Was w ten weekend
2 grudnia, 2025SCN FILARY realizuje projekt ODKRYWCY Śladami Polskich Naukowców, który składa się z wystawy i cyklu zajęć warsztatowych. Projekt jest skierowany do uczniów szkół podstawowych. Z mobilną częścią wystawy, zainstalowaną w ArtBusie, odwiedzamy wszystkie stargardzkie podstawówki. W zajęciach warsztatowych, przybliżających dorobek: Marii Skłodowskiej – Curie (7.11.1867 – 4.07.1934), Mikołaja Kopernika (19.02.1473 – 24.05.1543), Ignacego Łukasiewicza (8/23.03.1822 – 7.01.1882), Jana Czochralskiego (23.10.1885 – 22.04.1953), Stefana Drzewieckiego (14/26.07.1844 - 23.04.1938), uczestniczą uczniowie wszystkich klas szóstych.
W ramach cyklu Filarowe Laboratorium Rodzinne, zaprosiliśmy młodych pasjonatów nauki, wraz z rodzinami, do wzięcia udziału w warsztatach obrazujących wynalazki Stefana Drzewieckiego.
Stefan Drzewiecki był pionierem żeglugi podwodnej i lotnictwa.
Skonstruował pierwszą łódź podwodną, poruszaną śmigłem wprowadzanym w ruch za pomocą napędu nożnego. Jako pierwszy zastosował peryskop w okręcie podwodnym. Następnie stworzył: pierwszy czteroosobowy okręt podwodny, pierwszy okręt podwodny o napędzie elektrycznym oraz plan niezatapialnego okrętu podwodnego o napędzie parowym.
Skonstruował wyrzutnie torped na sprężone powietrze. Z jego inicjatywy wybudowano pierwszy we Francji, tunel aerodynamiczny
Zbudował płatowiec, który wyposażył w tylne śmigło i – co było zabiegiem prekursorskim – samoczynne urządzenia stabilizacyjne. Skonstruował też śmigło o łopatkach nastawnych.
Kolejne spotkanie Filarowego Laboratorium Rodzinnego zaplanowaliśmy na 13 grudnia. Zapraszamy Was na kreatywne spotkanie z Pracownią Kawałek Serca.
Projekt „ODKRYWCY Śladami Polskich Naukowców sfinansowano ze środków Ministerstwa Edukacji w ramach programu Ministra Edukacji „Odkrywcy” na 2025 r.”









