
Finał projektu „EUREKA! w szkole” – relacja
9 czerwca, 2025EDIT: Z powodów technicznych start został zaplanowany na 19 czerwca!
Lot, w którym weźmie udział Polak, Sławosz Uznański-Wiśniewski, ze względu na niesprzyjającą pogodę został przesunięty o 24 godziny!
Czekamy na Was jutro o godzinie 18:00 w FILARACH. Wspólnie z członkami Filarowego Koła Astronomicznego:
-obejrzymy transmisję startu misji Axiom-4,
-poznamy dokonania polskiej misji naukowo-technologicznej IGNIS,
-porozmawiamy o eksperymentach, które przeprowadzi Sławosz Uznański-Wiśniewski na ISS,
-podyskutujemy o przyszłości astronautyki i roli Polski w badaniach kosmicznych.
A co będzie robił Sławosz Uznański - Wiśniewski, kiedy już się znajdzie na ISS?
Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej będzie realizował eksperymenty z zakresu biologii, medycyny, sztucznej inteligencji i technologii, które mogą pomóc nam w przyszłości dłużej i bezpieczniej przebywać poza Ziemią.
Mikrobiom astronauty Badania nad zmianami w składzie mikroflory człowieka w stanie nieważkości. To ważne dla zrozumienia, jak długie misje kosmiczne wpływają na naszą odporność.
NEUROFEEDBACK EEG Monitorowanie fal mózgowych, by sprawdzić, czy znane z Ziemi treningi mózgu działają także w mikrograwitacji. To pierwszy taki eksperyment na orbicie!
Mikroalgi Są testowane, jako potencjalne źródło tlenu i żywności w zamkniętych ekosystemach. Eksperyment bada ich wydolność fotosyntetyczną i zdolność do oczyszczania powietrza.
Niesporczaki Te mikroskopijne „superorganizmy” bada się pod kątem ich zdolności do przetrwania ekstremalnych warunków. Ich reakcje mogą pomóc w opracowaniu przyszłych strategii ochrony zdrowia ludzi w kosmosie. Polak będzie testował drożdże z fragmentami genotypu niesporczaków.
AI w analizie medycznej Zastosowanie sztucznej inteligencji do szybkiej analizy danych biologicznych na pokładzie ISS – test dotyczy przyszłości autonomicznych systemów w kosmosie.
Bazy danych dla baz pozaziemskich Dane zebrane przez Sławosza Uznańskiego - Wiśniewskiego, będą analizowane m.in. w kontekście tworzenia baz analogowych – modeli przyszłych habitatów na Księżycu i Marsie.
To wszystko będzie się działo na naszych oczach.
Przyłącz się do wydarzenia Polak w kosmosie – wspólne oglądanie startu w FILARACH. Czekamy na Ciebie w FILARACH!
Przeczytaj też o pierwszym Polaku w Kosmosie – Mirosławie Hermaszewskim, na prowadzonej przez nas grupie HISTORIA, NAUKA, INNOWACJE – grupa dyskusyjna. Przyłącz się do grupy – śledź, publikuj, komentuj ciekawostki naukowe.